Wiosenny Kraków

Wróble, dżdżownice i wieloryby, czyli krótko mówiąc, prawie cały wiosenny Kraków zaprasza na wernisaż

O K R U C H Y  Wojciech Węgrzyński

30 marca (czwartek) 2023 roku
o godzinie 18.00

Hol Kamienny
Urząd Miasta Krakowa
Plac Wszystkich Świętych 3-4
31-004 Kraków

Wystawę można zobaczyć:
30 marca — 16 kwietnia 2023
W godzinach pracy Urzędu:
poniedziałek — piątek 7.40 — 15.30
lub
kiedy na to przyjdzie ochota,
jeśli tylko wystarczająco szeroko
uśmiechnie się do panów z portierni

 

OKRUCHY to nic wielkiego i nic ciężkiego, dla małego i dużego. To rysunki, malunki, guziki i klocki ubrane w słowa; trochę dla powagi, ale bardziej dla hecy. Bo to przecież niezła heca, że żyjemy. I że znowu pachnie wiosną.

 

Cichutko, na palcach, w świecie zuchwałego tupotu, chaosu, bezbrzeżnej głupoty, idzie poeta. Nie założył butów na specjalnych obcasach, nie wytatuował na czole, ani nigdzie indziej, że jest artystą. Nie podjął w malarstwie dialogu z polityką, religią ani też specjalnie nie puka do drzwi sukcesu. Taki jest Wojtek Węgrzyński. Prędzej dogada się z mrówką, co niesie świat cały na plecach, albo z motylem, co uczył go koloru, żółwiem filozofii czy słoniem spokoju niż z Tobą, człowieku codzienny. Wojtek widzi więcej. Celnie komentuje, spisuje swoje uwagi w zeszyciku starannie dobranym. A potem już wie, jak namalować obraz. Jest przygotowany na ten akt odwagi.

Andrzej Szarek  Profesor Uniwersytetu Śląskiego

 

Swobodna, świetlista, przyjazna naturze i rzeczom stworzonym na obraz, zagłębiona w zakamarkach przestrzeni otwartej na witalność malarska poezja. Poetycka opowieść, która dźwięczy kolorem, malarską strukturą i fakturą obrazu, emanuje przejrzystością i czystością jej autora. Niezwykła jedność malarza i jego sztuki; wydaje się niemal, że jedno nie mogłoby bez drugiego samodzielnie egzystować. Słowo i obraz, w swej istocie milczące, uruchamiają strumień odczuć, znaczeń, nastrojów. W rozdrapywanych źdźbłach malatury obrazów, tyleż zachwytów, co refleksji nad sensem i bezhoryzontalną perspektywą świata, który po prostu jest. Jest sam w sobie, a także w niezwykłym wyrazie i brzmieniu niepowtarzalnego języka malarskiego poety malarza. Poety dźwięku słów, oryginalnych ich zestawień, dźwięku koloru, światła, swobodnych form pisanego tekstu, który zespala tajemny rytm poetyckiej strofy i malarskiego wizerunku. Wojciech Węgrzyński – malarz-poeta, poeta-malarz, mądry uduchowiony optymista, z delikatnym czułym sercem.

Stanisław Baj  Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

 

Wojciech Węgrzyński urodził się 26 września 1982 w Zabrzu. Dorastał w Gorlicach, Gorzycach i Nowym Sączu. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoje umiejętności rozwijał podczas wyjazdów stypendialnych na Universidad del País Vasco w Hi-szpanii i Udayana University w Indonezji, a także w niewielkim Studio 5 w Wielkiej Brytanii. Jego twórczość wiele zawdzięcza licznym podróżom, poszukiwaniom, a przede wszystkim mądrym nauczycielom, przyjaźniom i wartościom, które wyniósł z rodzinnego domu. Pisze, maluje, rysuje, fotografuje, tworzy książki artystyczne i realizacje ścienne. Współtworzył projekty graficzne i edukacyjne dla Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacji Literackiej Nagrody Nike, Green School w Indonezji, Théâtre la Boka we Francji i organizacji humanitarnej Lekarze bez Granic. Choć rzadko wystawia swoje prace, chętnie dzieli się nimi na stronach: okruchychwil.pl i wegrzynski.pl